Charley Tramp je pudl i bydlík

autor: Leoš Fučík

autoři: kamera Pavel Otevřen, režie Jiří Vondrák, námět a slovo Leoš Fučík

Charley Tramp je bezbariérový obytný vůz, který nemá v Evropě obdoby. Vůz má velmi zajímavý příběh. Svoje jméno získal podle knihy Toulky s Charleym od Johna Steinbecka. Ty mě inspirovaly, protože jsou připomínkou, že cesta k svobodnému a nezávislému životu vede pro mnohé z nás po schodech a jsou symbolem vůle k jejich překonání.

A právě proto vznikl náš Charley, který je jediný v Evropě a možná i na světě. Přes 350 tisíc lidí v České republice se totiž doma stará o někoho, kdo se bez pomoci neobejde. Je stejný jako my, jen nechodí, a to je případ i mé dcery. Pokud o někoho pečujete, víte, že často musíte být spolu dnem i nocí, jako v ponorce. Jenže občas chceme vidět i jiné věci, než stěny pokoje. Mladší chtějí hledat svou životní lásku a naplno něco zažít. Ti starší třeba chytat ryby. A těch 350 tisíc pečujících sní o tom, že rodina aspoň jednou za rok vystrčí nos z domu.

Před třemi lety jsem chtěl ukázat své dceři Šumavu, Pálavu a kousek Evropy. Bretaň, Provence a v Paříži místo na trávě pod Eiffelovkou, kde jsem spal při svých toulkách před 35 lety. Ale zjistil jsem, že žádný vůz typu Charley, se kterým bych mohl se svou dcerou vyrazit na cesty, v Evropě prostě není. A tak jsem ho vymyslel a nechal postavit.

Na rozdíl od Steinbeckova pudla, náš Charley neštěká, ale jinak toho umí dost. Zvedne 150 kilový vozík i s jeho blahobytným majitelem. Komu to stačí, zakotví se do podlahy a může se vézt. Varná deska uvaří ratatouille, držkovou i palačinky. Na nádobí musí stačit teplá voda, myčka by se do interiéru už nevešla. A samozřejmě nechybí ani lednička.

Mysleli jsme i na to, že mobil, PC a elektrický invalidní vozík občas potřebují nabít. Charley má také zabudované mohutné druhé topení a ohřev teplé vody (někteří chtějí jezdit i v zimě do Alp na snowboarding) a nabízí přespání až pro čtyři osoby. Privilegované lůžko pro dva, další dva se už "musí" vyspat skromněji.

Bydlík vydrží dva dny zcela mimo civilizaci, bez přípojek elektřiny, vody a odpadu. Pro jistotu má krátkovlnnou vysílačku, protože ani mobil neumí všechno. Pro ty, kdo třeba nechodí, ale stejně chtějí jet sami, je Charley také řešením. Má totiž ruční řízení a koupelnu s bidetem, WC a sprchou. Příbuzní tak mohou jet až v závěsu. Je to bezpečnější a šetříme plotýnky. Až naše dcera pojede na podzim na prodloužené víkendy s horolezci na pálavský burčák s cvičným lezením na Martinkách, nebude ani potřeba, abych jí koukal přes rameno.

Chcete si Charleyho vyzkoušet?

Veškeré potřebné informace o možnostech vyzkoušení a detailní popis vozu najdete u charterového partnera - Karavanem do světa.Svoje jméno Charley získal podle knihy Toulky s Charleym od Johna Steinbecka.  

Za příběhem Charleyho najdete spoustu osobností a firem.

Hlavními hybateli ovšem jsou..


Leoš

Fučík

 

Pachatel vozu Charley Tramp™.


Jiří

Gabrhelík

 

Moderátor, facilitátor a katalyzátor projektu.